گالری تصاویر
پیوندهای مهم
نگاهی به جایگاه اقتصادی کره جنوبی

«نگاهی بر اقتصاد کره جنوبی»

 

کره جنوبی کشور دارای پایه های صنعتی و متکی صرف بر صادرات، دارای عنوان های یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان، چهارمین اقتصاد برتر آسیا و هشتمین صادرکننده بزرگ جهان در سال 2016میلادی است. این کشور در سال 2015 با میزان تولید ناخالص داخلی (GDP) به ارزش 38 /  1  تریلیون دلار حائز رتبه یازدهمین اقتصاد بزرگ جهان شد. با بروز عواملی نظیر کاهش قیمت جهانی نفت،  رکود اقتصادی در چین و کاهش مصرف در بازار داخل، شاهد تنزل در هر دو بخش صادرات و واردات کره هستیم و ارزش تجارت خارجی به زیر یک تریلیون دلار در سال کاهش داشته است.

در سال 2015 وزارت تجارت، صنعت و انرژی کره جنوبی حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) را در این سال فراتر از 20 میلیارد دلار و نیز حجم سرمایه گذاری FDI کره جنوبی در خارج از کشور را در سطح 27 میلیارد دلار اعلام کرد.

در زمینه مصرف سوختهای فسیلی، 85 درصد نیاز این بخش همچنان از منطقه خاورمیانه تأمین و در عین حال کره جنوبی پنجمین کشور مصرف کننده ذغال سنگ در سطح جهان است. این کشور در سال 2015 بعنوان پنجمین سهامدار بانک آسیایی سرمایه گذاری زیرساخت (به رهبری چین) پذیرفته شد.

کره جنوبی کشوری است که بیش از هر چیز به دلیل پیشرفتهای اقتصادی سریع خود، نزد سایر ملل جهان (بخصوص کشورهای در حال توسعه) شناخته شده و توانسته است طی مدت کوتاهی (از ابتدای دهه 1960) بعنوان یکی از ملل نسل اول تازه صنعتی شده شرق آسیا (کره جنوبی، سنگاپور، هنگ کنگ و تایوان) از گروه کشورهای عقب مانده جدا شده و ادعای ورود به باشگاه کشورهای توسعه یافته را داشته باشد.

در گزارشی که توسط دولت ژاپن در ماه ژوئیه 1961 در خصوص وضعیت کره جنوبی، هشت سال پس از جنگ دو کره تهیه شده، آمده است، کره جنوبی کشوری است که آینده ای برای آن متصور نیست. در این گزارش نتیجه گیری شده شانس کشور کره جنوبی برای اینکه یاد بگیرد که در میان خاکسترهای باقیمانده از جنگ بر روی پای خود بایستد بسیار منفی است. ژاپنی ها در گزارش ارائه شده عواملی نظیر جمعیت بالای کشور در مقابل وسعت کم قلمرو خاکی، کمبود منابع طبیعی و هزینه های مالی مورد نیاز بسیار بالا برای مقابله با تهدیدات کره شمالی را بعنوان فاکتورهایی در وخیم شمردن آینده این کشور ذکر می نمایند.

این در حالی است که امروزه اقتصاد موفق کره جنوبی الگویی برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه است و در همین راستا سئول، پایتخت این کشور یکی از 10 شهر برجسته اقتصادی و مالی جهان به شمار می رود.

کره جنوبی در کنار کمبود شدید منابع طبیعی و دارا بودن کمترین مساحت از اعضاء کشورهای گروه G20 و عضو گروه اقتصادی کشورهای OECD ( گروه اقتصادی با 34 عضو) است.

صنایع عمده کره جنوبی امروزه صنایعی نظیر کشتی سازی در سطح کلاس جهانی، صنعت تولید فولاد، صنایع خودروسازی، تولید وسایل الکترونیکی و گوشی تلفن همراه دو شرکت سامسونگ و ال جی، تولید نیمه هادی ها و همچنین صادرات محصولات تکنولوژی و فناوری اطلاعات و ارتباطات راه دور (ICT) است

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران