گالری تصاویر
پیوندهای مهم
تاریخچه روابط سیاسی دو جانبه

 

تاریخچه روابط  سیاسی دوجانبه ايران و كره جنوبی :


روابط دیپلماتیک بين دو كشور در سال 1341 برقرارگردید و تا قبل از تاسیس سفارت ایران در سئول سفارت كشورمان در توكيو مسئولیت هماهنگي روابط با كره جنوبي را عهده دار بود با تاسيس سفارت و بدنبال آن افزايش تردد مقامات عاليرتبه دو كشور زمينه توسعه هرچه بیشتر روابط و همكاري هاي اقتصادي فراهم آمد. در آبان 1354 اولين كميسيون مشترك اقتصادي و فني دو كشور برگزار شد و مقدمات ديدار وزير خارجه (1355) و نخست وزير كره (1356)  از ايران فراهم گردید. و در سال1356 و همزمان با تبادل سفراء دومين كميسيون مشترك اقتصادي و فني دو كشور در سئول برگزار گرديد. متعاقب آن همكاري هاي تجاري و بازرگانی در زمينه هاي نساجي ،شيلات ،مخابرات ، صنايع خودروسازي و لاستيك ، نفت ، گردشگري آغاز گرديد و همچنين زمینه صادرات اقلام سنتي و معدني ايران به كره فراهم آمد.دراین زمان  حجم كل سالانه مبادلات تجاري دو كشور  رقم قابل توجهی نبود و در تراز تجاري و همكاري هاي خارجي طرفين تاثیر زیادی نداشت و با بررسي تفاهمات و اسناد پاياني كميسيون مشترك اقتصادي و فني دو كشور این نتیجه بدست می آید که در آنزمان تهران در پي اهداف  درازمدت صنعتي و اقتصادي نبوده است. اشتغال 12 هزار كارگر كره اي در ايران، امضاء قراردادهاي همكاري ماهيگيري و ورزشي ، تاسيس انجمن دوستي دو كشور از اهم توافقات رسمي بوده است. 
روابط دو كشور پس از پيروزي انقلاب دو روند متفاوت را در برداشت :
الف: دولت كره از جمله اولين كشورهايي بود كه دولت جمهوري اسلامي ايران را به رسميت شناخت و با حفظ سفير خود در تهران تمايل اش را نسبت به گسترش مناسبات اعلام نمود ، ليكن در اين دوره سفارت كشورمان در سئول در سطح كاردار به فعاليت خود ادامه داد. 
ب: عدم اتخاذ مواضع خصمانه و در کنار آن  عدم مشاركت در تحريم هاي اعمال شده در قبال جمهوري اسلامي ايران و پيشرفت هاي صنعتي و فني دركره این ایده را در جمهوری اسلامی ایران بوجود آورد که برای تامين بخشي از نيازمنديهاي كشورمان می تواند با  کره وارد معامله شود این موضوع بتدريج زمينه مساعدي را براي گسترش روابط دوجانبه فراهم آورد و در خرداد ماه 1368 متعاقب سفر معاون وقت آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه كشورمان به سئول که پس از آتش بس در جنگ تحميلي برقرار شده بود ، تحولات جدیدی در روابط پیش آمد و متناسب با اولويت هاي سياست خارجي كشور اقدامات مناسبی صورت گرفت و اولين سفير جمهوري اسلامي ايران به سئول اعزام گرديد و از همين زمان روابط و همكاري هاي دو كشور در زمينه هاي اقتصادي ، فني و صنعتي ارتقاء یافت و میزان آن به ويژه در دوران بازسازي جنگ تحميلي به چند برابر افزايش يافت. دولت كره و شركت هاي بزرگ اين كشور ضمن استقبال از گسترش همكاري ها و انجام پروژه هاي بزرگ ، بر ميزان اعتبارات خود به جمهوري اسلامي ايران افزودند و بدينگونه حجم مبادلات بازرگاني دو كشور از سطح 500 ميليون دلار در سال 1357 در سال 1376 به 8/1 ميليارد دلار رسيد و در سال 1389 میزان آن به 5/11 میلیارد دلار رسید و این روند افزایشی نیز در سال 2011 ادامه داشت و نهایتا به رقم 5/18 میلیارد دلار بالغ گردید.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران